ویزای گروهی عراق

ویزای گروهی عراق

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد ویزای گروهی عراق و نحوه اخذ ویزای گروهی عراق ارائه دهیم؛ پس اگر شما هم به فکر دریافت ویزای گروهی عراق هستید با ما همراه شوید.

عراق یکی از کشورهای نفت خیز آسیایی و یکی از همسایه های غربی کشور عزیز ما است؛ کشوری نه چندان وسیع که در دو دهه اخیر توجهات زیادی را به سمت خود جلب کرده است. جدای از مسائل سیاسی، بدون تردید کشورهای قدرتمند دنیا به خاطر منابع نفتی فراوان عراق است که وارد این کشور شده اند. اما علاوه بر جذابیت های سیاسی و اقتصادی، عراق همواره یکی از مقاصد اصلی مسلمانان جهان نیز بوده است. قطعاً جذابیت عراق برای مسلمانان نه به خاطر مسائل سیاسی و نه مسائل اقتصادی است؛ جاذبه های دینی عراق است که مسلمانان را به این کشور می کشاند. اکثر مسلمانانی که به عراق سفر می کنند به قصد زیارت حرم مطهر امامان معصوم (ع) وارد این کشور می شوند که ایرانی ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

شهروندان ایرانی برای سفر به تمام شهرهای عراق به جز شهرهای کرکوک، اربیل و سلیمانیه ملزم به اخذ ویزا هستند. وظیفه صدور ویزای عراق بر عهده سفارت عراق در نقاط مختلف دنیا است. سفارت عراق، ویزاهای متفاوتی برای متقاضیان صادر می کند که متناسب با نوع سفر آنها باشد. به عنوان مثال برای زوار ویزای زیارتی و برای افراد شاغل در عراق ویزای متعدده یا اعتیادیه صادر می کند. حتی ویزای زیارتی زوار هم بسته به اینکه فردی یا گروهی سفر کنند متفاوت است؛ برای متقاضیانی که سفر انفرادی را ترجیح می دهند ویزای انفرادی و برای افرادی که سفر کاروانی را می پسندند ویزای گروهی عراق صادر می شود که ما در این مطلب قرار است مفصلاً به ویزای گروهی عراق بپردازیم.

ویزای گروهی عراق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که گفتیم ویزای گروهی عراق، یک نوع ویزای زیارتی است که برای کاروان های زیارتی صادر می شود که به موجب آن اعضای کاروان می توانند به صورت گروهی از مرزهای عراق رفت و آمد کنند؛ البته هیچیک از اعضای کاروان حق ورود و خروج انفرادی را نخواهند داشت. حداکثر اعتبار ویزای گروهی عراق سه ماه است که در این بازه زمانی، کاروان می تواند از یک روز تا یک ماه در عراق اقامت داشته باشند؛ البته مشروط بر اینکه دوره اقامت آنها پیوسته باشد زیرا ویزای گروهی عراق، سینگل یا همان یک بار ورود است؛ یعنی پس از اینکه کاروان یک بار از مرزهای عراق رفت و آمد کند؛ ویزا باطل می شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود حتی اگر اعتبار داشته باشد.

برای دریافت ویزای گروهی عراق به چه مرجعی باید مراجعه کنیم؟

مرجع صادرکننده ویزای گروهی عراق برای شهروندان ایرانی، سفارت عراق واقع در ایران است اما به دلیل اینکه همیشه تعداد متقاضیان ویزای گروهی عراق در ایران خیلی زیاد بوده و در پنج سال اخیر این تعداد بیشتر از پیش هم شده است؛ سفارت عراق به سازمان کارگزاری امور زیارتی استان تهران و چند شرکت خصوصی مجوز داد تا به موجب آن بتوانند از متقاضیان ویزاهای زیارتی عراق ثبت نام و مدارک آنها را دریافت کنند؛ بدین ترتیب دیگر خبری از صف طولانی متقاضیان در سفارت عراق نخواهد بود و افراد از طریق کارگزاری های مذکور و بدون مراجعه به سفارت، ویزای خود را دریافت می کنند. در حقیقت اگر سفارت این راه چاره را پیشنهاد نمی داد ممکن بود خیلی از زوار موفق به اخذ ویزای زیارتی نمیشدند.

برای اخذ ویزای گروهی عراق چه مراحلی را باید طی کنیم؟

پس طبق آنچه گفته شد برای اخذ ویزای گروهی عراق نیاز به مراجعه به سفارت عراق نیست. متقاضی ویزای گروهی عراق باید در وهله اول در سایت شرکت سماح ثبت نام و اطلاعات تمام اعضای کاروان را وارد کند. بعد از اینکه کارشناس شرکت سماح مدارک را بررسی و تایید کند با متقاضی تماس می گیرد که جهت اخذ مجوز دریافت ویزای گروهی عراق به شرکت مراجعه کند.

بعد از دریافت مجوز، متقاضی ویزای گروهی عراق باید به سازمان کارگزاری امور زیارتی استان تهران واقع در میدان فلسطین مراجعه کند و پس از ارائه درخواست و تحویل مدارک لازم برای اخذ ویزای گروهی عراق (که در ادامه به آنها اشاره می کنیم) اقدام به پرداخت هزینه صدور ویزای گروهی عراق کند. لازم به ذکر است که هزینه صدور ویزای گروهی عراق ۴۰ دلار است که باید به واحد همان دلار پرداخت شود.

پس از تحویل مدارک و پرداخت هزینه، کارگزاری، پرونده متقاضیان را به سفارت عراق می فرستد تا سفارت پس از بررسی و تایید پرونده ها اقدام به صدور ویزای گروهی کند. اما اگر ایرادی در پرونده ها وجود داشته باشد متقاضی باید جهت رفع ایراد وارد شده به سفارت مراجعه کند.

بعد از صدور ویزای گروهی عراق، کارگزاری ملزم به دریافت ویزاها از سفارت و تحویل آنها به متقاضیان است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای گروهی عراق

  • مجوز اخذ ویزای گروهی عراق که از طرف شرکت سماح صادر می شود.
  • مدارک شناسایی تمام اعضای کاروان
  • گذرنامه تمام اعضای کاروان (گذرنامه ها باید حداقل تا شش ماه پس از پایان اعتبار ویزا، انقضا داشته باشند)
  • دو قطعه عکس پرسنلی از تمام اعضای کاروان

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *