ویزای کربلا و تور کربلا

مدارک لازم برای ویزا کربلا و تور کربلا

سوال های زیادی در مورد ویزا کربلا و تور کربلا و مدارک لازم برای تور کربلا از ما پرسیده می شود. به همین دلیل تصمیم داریم که امروز به معرفی تور کربلا، ویزا کربلا و مدارک لازم برای ویزا کربلا بپردازیم و نحوه اخذ ویزای کربلا را شرح دهیم. اگر شما هم از زائران آینده کربلای معلا هستید با ما همراه شوید تا با مسیر اخذ ویزا کربلا آشنا و از مدارک لازم برای ویزا کربلا آگاه شوید.
همانطور که می دانید کربلا یکی از شهرهای جنوبی عراق است که بخش عظیمی از شهرت خود را مدیون واقعه عاشورا است؛ شهری که پیکر مطهر امام حسین (ع) و شهدای کربلا را در آغوش کشیده است و به همین دلیل به یکی از مقاصد اصلی مسلمانان جهان تبدیل شده است. بدون تردید اکثر ایرانی هایی هم که به کربلا سفر می کنند؛ هدفی غیر از زیارت قبور مطهر امام حسین (ع) و شهدای کربلا ندارند؛ زائرانی که تعداد آنها روز به روز افزایش می یابد.

تور کربلا

اما شهروندان ایرانی برای سفر به کربلای مقدس ملزم به اخذ ویزای زیارتی کربلا هستند. اگرچه مرجع صادرکننده ویزای کربلا، سفارت عراق در ایران است اما سفارت وظیفه دریافت مدارک لازم برای ویزا کربلا و ثبت نام از متقاضیان را به سازمان کارگزاری امور زیارتی تهران محول کرده است. علاوه بر این چون در چند سال اخیر یعنی بعد از راه اندازی همایش راه پیمایی اربعین حسینی، تعداد متقاضیان ویزا کربلا چندین برابر شد؛ سفارت عراق به چند شرکت خصوصی دیگر از جمله دفتر طلوع مجوز داد تا اقدام به دریافت مدارک لازم برای ویزا کربلا و ثبت نام از متقاضیان ویزای کربلا کنند. بدین ترتیب از بار ترافیک سنگین دریافت ویزای زیارتی عراق کاسته می شود و افراد بیشتری موفق به اخذ ویزای کربلا می شوند.
پس طبق آنچه گفته شد برای تحویل مدارک لازم برای ویزا کربلا و دریافت ویزا کربلا لازم نیست که به سفارت عراق مراجعه کنید و کافی است که به سازمان کارگزاری امور زیارتی تهران یا سایر شرکتهای معرفی شده از طرف سفارت عراق سر بزنید و ثبت نام کنید. حالا ممکن است سوال کنید که آیا ویزای کربلا در انواع متفاوتی صادر می شود؟ یا برای اخذ ویزای کربلا به چه مدارکی نیاز داریم؟
در پاسخ به سوال اول باید بگوییم که بله ویزای کربلا در دو نوع انفرادی و گروهی صادر می شود. اگر فرد بخواهد یک ویزای مجزا و به اسم خود دریافت کند باید تقاضای صدور ویزای انفرادی بدهد اما اگر بخواهد به صورت کاروانی سفر کند باید ویزای گروهی دریافت کند. برای اینکه از مدارک لازم برای ویزا کربلا و نحوه اخذ هریک از ویزاهای مذکور آگاه شوید ادامه مطلب را بخوانید.
ویزای انفرادی کربلا
همانطور که گفتیم اگر شخص مایل به دریافت ویزا به اسم خود باشد باید برای اخذ ویزای انفرادی کربلا اقدام کند که این نوع ویزای کربلا به مدت سه ماه اعتبار دارد. فردی که موفق به اخذ ویزای انفرادی کربلا شده است می تواند بین یک تا سی روز در کربلا اقامت داشته باشد؛ البته تمام مدت اقامت وی باید پیوسته باشد چون ویزای انفرادی تک ورود است و پس از یک بار استفاده از آن باطل می شود؛ حتی اگر اعتبار ویزا تمام نشده باشد. لازم به ذکر است که دارندگان ویزای انفرادی کربلا هم می توانند به تنهایی و هم به صورت گروهی به کربلا سفر کنند البته مشروط بر اینکه تمام افراد گروه دارای ویزای انفرادی باشند.
همانطور که اشاره کردیم برای دریافت ویزای کربلا به جای سفارت عراق باید به سازمان کارگزاری امور زیارتی تهران یا سایر شرکتهای رسمی دیگر مراجعه کنید و مدارک لازم برای ویزا کربلا اعم از مدارک شناسایی، گذرنامه معتبر و دو قطعه عکس پرسنلی را تحویل دهید. وظیفه تحویل مدارک به سفارت عراق بر عهده شرکت مذکور است. پس از دریافت مدارک و بررسی آنها، افسر صدور ویزای سفارت عراق اقدام به صدور ویزا می کند؛ البته اگر مدارک کامل و بی نقص باشند؛ در غیر این صورت برای تکمیل پرونده باید به سفارت مراجعه کنید. پس از صدور ویزا، سفارت ویزا را به کارگزاری مذکور تحویل می دهد و شما برای دریافت ویزا باید به همان کارگزاری مراجعه کنید. لازم به ذکر است که هزینه صدور ویزای انفرادی کربلا ۴۰ دلار است که این وجه را باید به کارگزاری بپردازید؛ ضمناً اکثر کارگزاری های مربوطه از دریافت وجه به واحد ریال امتناع می کنند.
ویزای گروهی کربلا
همانطور که بیان کردیم اگر افراد بخواهند به صورت گروهی به کربلا بروند بهتر است که ویزای گروهی کربلا را دریافت کنند. ویزای گروهی کربلا از زمان صدور تا سه ماه بعد معتبر است که به موجب آن اعضای گروه می توانند به صورت جمعی وارد عراق شده و خارج شوند؛ البته فقط به صورت گروهی یعنی اعضا اجازه ندارند که جداگانه از مرزهای عراق رفت و آمد کنند. همچنین گروه پس از ورود به خاک عراق می تواند حداقل یک روز و حداکثر سی روز آنجا بماند؛ البته به شرط اینکه تمام مدت اقامت آنها پیوسته باشد زیرا ویزای گروهی کربلا تک ورود است و بعد از یک مرتبه استفاده از آن باطل می شود. لازم به ذکر است که معمولاً کاروان های زیارتی کربلا باید چهل نفری باشند.
برای دریافت ویزای گروهی کربلا جهت تور کربلا هم مانند ویزای انفرادی آن لازم نیست که به سفارت عراق بروید بلکه باید ابتدا در سایت شرکت سماح ثبت نام کنید و پس از دریافت مجوز از سماح، درخواست و مدارک لازم برای ویزا کربلا مانند مدارک شناسایی، گذرنامه معتبر و دو قطعه عکس پرسنلی را به سازمان کارگزاری امور زیارتی تهران یا سایر شرکتهای معتبر فعال در این حوزه ارائه دهید و اقدام به پرداخت هزینه صدور ویزای کربلا به ارزش ۴۰ دلار کنید. کارگزاری، مدارک شما را به سفارت عراق تحویل می دهد. افسر صدور ویزا در سفارت عراق، مدارک را بررسی می کند و اگر کامل باشند؛ ویزای گروهی را صادر می کند اما حتی اگر مدارک فقط یک نفر از افراد گروه کامل نباشند؛ ویزا جهت تور کربلا را صادر نمی کند. تحت این شرایط باید به سفارت عراق مراجعه نمایید و اقدام به تکمیل مدارک فرد مذکور یا حذف اسم وی از لیست کاروان تور کربلا کنید. به هر حال بعد اینکه ویزای گروهی کربلا صادر شود؛ سفارت ویزا را به کارگزاری تحویل می دهد و شما باید از طریق کارگزاری اقدام به دریافت ویزا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *