ویزای انفرادی عراق

امروز می خواهیم در مورد یک نوع از ویزاهای زیارتی کشور عراق تحت عنوان ویزای انفرادی عراق صحبت کنیم. کشور عراق، یکی از کشورهای نفت خیز منطقه خاورمیانه است و از این رو در راس توجه کشورهای قدرتمند دنیا قرار دارد اما بدون تردید دلیل جذابیت عراق برای ما ایرانی ها جنبه های مذهبی این کشور است نه منابع نفتی آن. در حقیقت برای شیعیان ایران، عراق یک  مقصد دینی تلقی می شود زیرا قبور مطهر چند تن از امامان معصوم (ع) در شهرهای مختلف عراق مانند کربلا، نجف و سامرا قرار دارند.

شهرهای مذهبی عراق یعنی کربلا، نجف و سامرا خارج از قلمرو کردستان عراق قرار دارند؛ از این رو برای ورود به این شهرها ملزم به اخذ ویزا هستیم زیرا ورود شهروندان ایرانی به تمام قسمت های عراق به غیر از کردستان (متشکل از شهرهای اربیل، کرکوک و سلیمانیه) منوط به اخذ ویزا است.

سفارت عراق، ویزاهای مختلفی صادر می کند که هرکدام از آنها شرایط خاص خود را دارند. به عنوان مثال برای سفر زیارتی باید ویزای زیارتی عراق را دریافت کرد و برای اجرای یک پروژه اقتصادی باید ویزای متعدده یا اعتیادیه عراق را اخذ کرد.

همانطور که گفتیم اکثر ایرانی ها به قصد زیارت به عراق سفر می کنند بنابراین باید اقدام به دریافت ویزای زیارتی عراق کنند. ویزاهای زیارتی عراق خود به دو گروه ویزای انفرادی عراق و ویزای گروهی عراق تقسیم می شوند. در واقع اگر شخص قرار است به تنهایی به زیارت برود باید ویزای انفرادی عراق را دریافت کند اما اگر می خواهد همراه یک کاروان به زیارت برود ملزم به اخذ ویزای گروهی عراق است. البته دارنده ویزای انفرادی عراق می توان به همراه یک گروه هم به عراق سفر کند ولی در صورتی که همه افراد گروه ویزای انفرادی عراق را دریافت کرده باشند. دریافت هر یک از این ویزاها، مسیر خاص خود را دارد که ما در ادامه مطلب به ویزای انفرادی عراق و نحوه دریافت ویزای انفرادی عراق می پردازیم.

خصوصیات ویزای انفرادی عراق

ویزای انفرادی عراق به اسم فرد متقاضی صادر می شود یعنی فرد می تواند هم به صورت جداگانه وارد عراق شود و هم می تواند به همراه جمعی که همگی دارای ویزای انفرادی عراق هستند به عراق سفر کند. حداکثر اعتبار ویزای انفرادی عراق سه ماه است که در این مدت فرد می تواند بین یک روز تا یک ماه در خاک عراق اقامت داشته باشد که تمام مدت اقامت فرد باید پیوسته باشد یعنی نمی تواند ده روز در عراق بماند و برگردد و دوباره به آنجا برود زیرا ویزای انفرادی عراق، ویزایی سینگل (یک بار ورود) است و پس از یک بار استفاده از آن حتی اگر اعتبار داشته باشد به طور اتوماتیک باطل می شود.

نحوه اخذ ویزای انفرادی عراق

مسئولیت صدور ویزاهای مختلف کشور عراق بر عهده سفارت عراق است اما خوشبختانه برای دریافت ویزاهای زیارتی این کشور از جمله ویزای انفرادی عراق لازم نیست که متقاضی شخصاً به سفارت عراق مراجعه کند. از آنجایی که همواره تعداد متقاضیان دریافت ویزاهای زیارتی عراق در ایران زیاد بوده است؛ بخصوص در ایام محرم و صفر که سیل عظیمی از زوار متقاضی شرکت در همایش راه پیمایی اربعین حسینی هستند؛ سفارت عراق تصمیم گرفت که برای سرعت بخشیدن به روند صدور ویزاهای زیارتی، مسئولیت ثبت نام از متقاضیان، دریافت مدارک آنها و تحویل ویزاها را بر عهده سازمان کارگزاری امور زیارتی استان تهران واقع در میدان فلسطین و چند شرکت خصوصی دیگر از جمله دفتر طلوع ویزا عراق محول کند. بدین ترتیب روند اخذ ویزای انفرادی عراق سریعتر و راحتتر از قبل شده است.

برای دریافت ویزای انفرادی عراق فرد ابتدا باید مدارک لازم برای اخذ ویزای انفرادی عراق یعنی گذرنامه (که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد)، شناسنامه، کارت ملی و دو قطعه عکس ۳ در ۴ را فراهم کند؛ سپس به کارگزاری امور زیارتی استان تهران یا یکی از شرکت های مربوطه مراجعه نماید. فرد پس از تحویل مدارک مذکور به کارگزاری مربوطه باید اقدام به پرداخت حق الزحمه کارگزاری و هزینه صدور ویزای انفرادی عراق کند. حق الزحمه کارگزاری ۱۰ هزار تومان است و هزینه صدور ویزای انفرادی عراق ۴۰ دلار است که معمولاً کارگزاری این مبلغ را در همان واحد دلار دریافت می کند.

پس از ارائه مدارک و پرداخت هزینه ها، کارگزاری، مدارک را به سفارت عراق واقع در تهران تحویل می دهد. سفارت عراق بعد از دریافت مدارک متقاضیان، اقدام به بررسی آن ها می کند و اگر پرونده افراد کامل باشد؛ ویزای انفرادی عراق را به اسم خود متقاضیان صادر می کند تا بتوانند جداگانه هم به این کشور سفر کنند. اما اگر مدارک تایید نشوند یا کامل نباشند؛ فرد برای رفع نواقص باید حضوراً به سفارت برود و کمبودها را برطرف کند. در نهایت پس از صدور ویزای انفرادی عراق، سفارت ویزای مذکور را به کارگزاری مربوطه ارائه می دهد زیرا وظیفه تحویل ویزاها به متقاضیان بر عهده کارگزاری است.